Akumulator Ciepła

Ogrzewanie to największy wydatek w naszym budżecie domowym. Jakie ogrzewanie wybrać?

Czy w związku z tym powinniśmy patrzeć tylko na opinie innych, lub własne przekonania i wierzenia?

Proponujemy, żeby wziąć do ręki kalkulator i dokładnie to policzyć.

Niezależnie skąd energia pochodzi, najczęściej rozliczymy ją w kilowatogodzinach.

 

Policzenie kosztów ogrzewania jest bardzo trudne, z uwagi na dużą ilość zmiennych parametrów. Każdy budynek jest nieporównywalny z innym, inne są zwyczaje domowników i potrzebuje innej ilości energii cieplnej do ogrzewania.

Zazwyczaj Płacimy za masę paliwa (np. kilogramy). Ma on zadeklarowaną kaloryczność, wilgotność i pozostałości -popiół. Jest spalany z teoretyczną sprawnością. Otrzymujemy w wyniku tego procesu energię cieplną równą kaloryczność razy ileś % sprawności. Teraz podzielmy pieniądze, które musimy wydać na kilogram opału przez ilość uzyskanej z niego energii wyrażonej w kilowatogodzinach, a otrzymamy koszt uniwersalnej jednostki domowego ciepła.

Przykład: Kupuję za 975 złotych 975 kg pelletu (na palecie, dostawa wliczona). Płacę więc złotówkę za kilogram paliwa. Producent podaje kaloryczność 16,56MJ/kg. Po wpisaniu w konwerter internetowy jest to 4,6 kWh. Mój kocioł na pellet ma sprawność 80%. Czyli po spaleniu kilograma pelletu ogrzeję swój dom o 4,6 *80% = 3,68 kWh. Pamiętam, że kilogram kosztował mnie złotówkę, czyli 3,68 kWh ciepła kosztuje 1 złoty. A ile kosztuje mnie 1 kWh? 1/3,68 = 27 groszy.

Jeżeli w wyszukiwarkę wpiszemy frazę: Ile kosztuje kilowatogodzina ciepła, znajdziemy na przykład takie zestawienie:

Cena 1 kWh energii

Drewno opałowe: 0,09 PLN
Pompa ciepła (COP = 4): 0,14 PLN
Ekogroszek: 0,19 PLN
Węgiel kamienny: 0,20 PLN
Ciepło systemowe: 0,21 PLN
Koks: 0,22 PLN
Gaz ziemny: 0,23 PLN
Pellet: 0,25 PLN
Gaz propan: 0,32 PLN
Olej opałowy: 0,37 PLN
Energia elektryczna: 0,64 PLN

Uczymy nasze dzieci jak dbać o środowisko: oszczędzać wodę, gasić światło. Nie ścinamy drzew żeby je spalać ? dbamy o lasy. Jako dorośli, oprócz ekologii, rozumiemy też ekonomię. Znamy prawa rynku, zgodnie z którymi małe zapotrzebowanie wpływa na obniżenie ceny dobra.

Dlaczego prąd ma dwie ceny?

Pierwsza ? przy wysokim zapotrzebowaniu ? wysoka cena, przy której ludzie słusznie twierdzą, że nie nadaje się do ogrzewania budynków

Druga ? przy niskim zapotrzebowaniu obywateli (w nocy, w weekend) ? niska cena, którą możemy poznać na stronie dostawcy. Jest to około 30 groszy za kilowatogodzinę (w zależności od rejonu Polski). Spójrzmy jeszcze raz na przykład wyżej.

Kilowatogodzina z węgla a kilowatogodzina z prądu?

Kilogram pierza a kilogram gwoździ? ?

Obawiamy się podwyżek cen prądu w najbliższym czasie. Jednak czy tylko prąd podrożeje? Spójrzmy w przyszłość, na którą mamy już ustaloną wizję ? energia będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Już dzisiaj jest ona wprowadzana do sieci w bardzo dynamiczny sposób, co wpłynie na jej zmienny koszt w różnych porach dnia.

Spójrzmy na naszych zachodnich sąsiadów – ich farmy wiatrowe są tak wydajne, że nocą wyprodukowana przez nie energia osiąga na giełdzie ujemne ceny. Oznacza to, że energii w systemie jest tak dużo, że producenci płacą odbiorcom, żeby się jej pozbyć

 

To, że opłaca się ogrzewać prądem nie zgadza się z naszymi przekonaniami. Gdyby było rozwiązanie, żeby pobierać prąd tylko w nocy a mieć ogrzewanie cały dzień, to kWh ciepła kosztowałaby nas 30 groszy.

To, że opłaca się ogrzewać prądem nie zgadza się z naszymi przekonaniami. Gdyby było rozwiązanie, żeby pobierać prąd tylko w nocy a mieć ogrzewanie cały dzień, to kWh ciepła kosztowałaby nas 30 groszy.

Sprawdź

Współpracujemy z:

Osoby indywidualne

 

Przedsiębiorstwa

 

Usługodawcy

 

Deweloperzy

 

Zarządcy nieruchomości

 

Pośrednicy handlowi

 

Dołącz do naszego kanału na YouTube