Dostępne rodzaje ogrzewania elektrycznego

Pompa ciepła

Pompa ciepła to w uproszczeniu odpowiedni bufor, grzałka i sprężarka. Sprawdza się w bardzo dobrze ocieplonych domach z ogrzewaniem płaszczyznowym. Wadą jest wysoki koszt inwestycji. Również nie można przejść tylko na taryfę tzw. nocną.
Jeżeli przyjmiemy dom 100 m z zapotrzebowaniem 50 kW /m/rok i pomnożymy przez 0,14 = 700 PLN/rok

Akumulator Ciepła

Zasada jego działania polega na pobieraniu prądu tylko w drugiej ? ok. dwa razy tańszej – taryfie. Grzałki elektryczne umieszczone są w środku zbiornika wypełnionego wodą, która odbiera 99% pobranej energii. Całość jest bardzo dobrze zaizolowana. Nie marnujemy ciepła, za które płacimy i mamy ogrzewanie oraz CWU przez całą dobę.
To całkowicie bezobsługowy system centralnego ogrzewania a koszty zakupu i eksploatacji zbliżone są do ogrzewania węglowego.
Wadą jest duży gabaryt. Wymaga wzmocnionej instalacji elektrycznej

Jeżeli przyjmiemy dom 100 m z zapotrzebowaniem 50 kW /m/rok i pomnożymy przez 0,27 =1350 PLN/rok

Dowiedz się więcej o akumulator ciepła

Piece akumulacyjne

Piece akumulacyjne gromadzą ciepło w elementach ciężkich np. steatyt. Ustawia się w każdym pomieszczeniu,. Piece akumulacyjne nie mogą dzielić się ciepłem pomiędzy sobą- nie wymieniają pomiędzy pomieszczeniami. Zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu i są ciężkie. Zaletą jest bardzo łatwy montaż, można regulować temperaturę i ma automatyczną regulację.
Wymaga wzmocnionej instalacji elektrycznej (niekiedy osobnej do ogrzewania pieca, do wentylatora oraz do sterowania).

Kotły elektryczne

Kotły elektryczne służą do przekazywania ciepła bezpośrednio do grzejników czy ogrzewania podłogowego. Kocioł elektryczny pobiera energię elektryczną przez całą dobę, a nie tylko wtedy gdy jest tania. Można dodać bufor ciepła, ale inwestycja wtedy staje się dużo mniej opłacalna. Wymaga wzmocnionej instalacji elektrycznej

Ogrzewanie matami na podczerwień

Maty na podczerwień włączają się wtedy, gdy potrzebne jest ciepło. Nie ma możliwości przejścia tylko na tanią energię elektryczną.

Grzejniki elektryczne na podczerwień

Działają podobnie jak maty.

 

Zobacz również kalkulator porównujący zużycie energii pompy ciepla w porównaniu do naszego sytemu Livtron:

https://receptanasmog.pl/calc/

 

Proszę zauważyć , że zarządzając energią ograniczamy wydatki na nią, nie martwimy się czy węgiel będzie o odpowiedniej kaloryczności i wilgotności, ile zostanie popiołu i ile pójdzie z dymem.

Nasz system ogrzewania opiera się na precyzyjnym zarządzaniu dostępną energią , aby zapewnić komfort użytkownikowi.
Stąd jesteśmy pewni , że koszty ogrzewania ?nocnym? prądem równają się kosztom ogrzewania węglem.